Галерија: Македонија гласаше за нов претседател

Предмалку, во 19 часот, заврши гласањето на шестите претседателки избори. Цензусот е постигнат, останува уште да се дознае победникот. Атмосфера од денешното гласање: Фотографии: Томислав Георгиев    

ГАЛЕРИЈА Наставнички за чиста петка, создадоа креативна училница каде ќе се...

Да се создаде нешто ново, креативно налик на најсовремените ентериери во основните училишта во светот беше мотивот на три креативни дами, две наставнички и...

(ГАЛЕРИЈА) Силјановска од високо го следеше митингот на Пендаровски

Владејачката СДСМ денеска го одржа централниот митинг во Скопје за нејзиниот претседателски кандидат Стево Пендаровски. На митингот се обратија Наумче Мојсовски, кандидатот Стево Пендаровски и...

ГАЛЕРИЈА Изрекувањето на пресудата од вкупно 211 години затвор за Чавков,...

Судијката Добрила Кацарска денеска ја соопшти пресудата за „27 април“, според која повеќето обвинети беа прогласени за виновни, и добија високи затворски казни, а само Игор...

ГАЛЕРИЈА Прилеп под маски, карневалски викенд во Македонија

Весело и разиграно, со насмевки и позитивна енергија каква што само најмладите знаат помина вториот ден од „Прочка 2019“, каде децата и нивните наставници...

(ГАЛЕРИЈА) Пендаровски доби втора шанса од Конгресот на СДСМ

Ми дадовте огромна политичка одговорност, која во месеците и годините што се пред нас имам намера да ја оправдам во целост, во интерес на...

Оскари за најуспешните битолчани, фотографот на „Фокус“, Томислав Георгиев меѓу добитниците

Викендот во Битола беа доделени “Оскарите” на Битолски весник, кои 20 години се доделуваат на нејзините сограѓани, кои со своите успеси и постигања се...

(ГАЛЕРИЈА) Пратениците на гласањето на уставните измени: Слика од притискањето на...

По неколкудневната неисвесност дали премиерот Зоран Заев ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, денеска 81 пратеник гласаа за отворање на патот...

(ГАЛЕРИЈА) Мицкоски предводник на протестот со тематика „црнила“: Црни Заев, црна...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протест пред Владата против актуелната власт на СДСМ. Протестот го предводеше партискиот лидер, Христијан Мицкоски, а тематиката на протестот беше „црнила“, односно...

(ГАЛЕРИЈА) Осудувачки погледи и желба за јавно жигосување

Не беше пријатна атмосефрата за пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за потребата за уставни измени на вечерашната собраниска седница. Престојот во пленарната сала не им...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) „Бела Ноќ“ во Скопје, главниот град блесна

Уличната уметност дојде дојде до израз вечерва во Скопје, со почетокот на културната манифестација „Бела Ноќ“. Организаторите на овој настан очигледно е дека се потрудиле...

ГАЛЕРИЈА: Меркел во Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска е во посета на Македонија. Таа најпрвин имаше средба со премиерот Зоран Заеев, а за подоцна е закажана и...

ГАЛЕРИЈА Црквите преполни со верници, се слави Голема Богородица

Православните христијани денеска го слават Успението на Пресвета Богородица или Голема Богородица. Ова е значаен христијански празник, не само кај православните, туку и кај католиците...

ГАЛЕРИЈА Чавков сам се појави во судот, дел од обвинетите спроведени...

Во моментов трае судењето за обвинетите за настаните од 27 април, односно за крвавиот четврток во Собранието. На денешното прво рочиште за случувањата во Собранието...

ГАЛЕРИЈА Галичка свадба 2018

Оваа година судбоносното „Да“ во живописниот Галичник ќе го кажат невестата Тања Лепческа, која е по потекло од Галичник, и младоженецот Златко Димовски. Тие ќе бидат главните...

ГАЛЕРИЈА ,,Фокус’’ во домот на хуманитарката Ленче Здравкин: Кога би можеле,...

За големата хуманитарка Ленче Здравкин од Велес речиси нема човек кој не слушнал во земјава, но и во регионот. Уште пред околу четири години, при...

(ГАЛЕРИЈА) Фармерките на Бејли ги споија Мицкоски и Димовски со Заев...

Различните партиски бои не ги спречија македонските политичари да облечат фармерки во боите на Америка и вечерва да бидат дел од прославата по повод...

(ГАЛЕРИЈА) Коѕијас и Димитров на вечера во Охрид

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас попладнево слета на аеродромот во Охрид, а вечерва е на работна вечера со неговиот македонски колега, Никола...

ГАЛЕРИЈА Владата денеска беше „окупирана“ од демонстрантите кои бараа правда за...

На денешниот протест за малиот Алмир пред владата дел од демонстратнтие се качија на оградата за да го закачат албанското знаме на неколку места, но...

Галерија: Атмосфера од протестот „Името не го даваме“

Во 13 часот на плоштадот „Македонија“, во Скопје, започна протест во организација на движењето „Нашето име е наше право“. Собирот е организиран за изразување...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ