На кого личат македонските политичари?

Македонските политички партии се полни со луѓе кои едни на други си личат според ставовите, оти сите го следат диктатот на партијата. Но, во...

Никола Груевски: Нови 3 милиони работни места во Македонија!

Никола Груевски, претседателот на ВМРО ДПМНЕ во едно од неговите преизборни излагања вети дека ќе отвори нови 3 милиони работни места ако ја добие...

Се чека експерт од Шкотска за да утврди алкохол во пијачките...

По вчерашниот инцидент, за кој јавуваат голем дел од медиумите, Дополнителниот заменик министер за труд и социјала, Диме Спасов вечерва учествувал во сообраќајка во...

24 работи што траат повеќе од Оливер Андонов како министер за...

По веста дека Оливер Андонов ќе биде министер само еден ден, баналноста доби нов правец, па еве ви листа од 24 работи што што...

Македонија со три вистински златни медали надвор од Олимпијадата во РИО!

Македонија ја фрли во сенка Олимпијата во РИО. Нашата држава ја искористи светската фокусираност кон настаните во РИО, и во таа прилика неуморно и...

Разликата и сличноста меѓу Нуланд и Груевски!

Помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд има заеднички сегмент од политичката кариера со поголемиот дел од челните политичари...

Вести од иднината: Македонија со ултиматум до Британија за влез во...

(Минск, 20.06. 2030 година) Европската голема четворка во ЕАУ која ја сочинуваат моќните автократски држави Македонија, Србија, Турција и Белорусија предложија пакет мерки и...

Што сакаше Хорхе да каже?

Оставениот празен простор за зборовите на претседателот Иванов е всушност простор за креативноста на нашите читатели. Што сакаше Иванов да каже, во вашиот пост, толкувајте,...

Нова европска сензација: Октоподот Ж!

Ако минатото европско првенство во фудбал пред четири години и последното светско превенство пред две години минаа со славните прогнози на октоподот Пол, кратко...

Денеска требаше да има избори?

Денеска за потсетување, е 5 јуни, вториот бетониран датум на Груевски за изборите. Првиот беше 24 април, кога и странците и ДУИ го уверија дека...

НОВО: Уште една успешна МЕГА СУПЕР ГИГА акција на МВР под...

Денес, околку 16 часот, полицијата влезе во едно од скопските основни училишта и на час по ликовно заплени 11 темперни и 7 водени бои...

Ако било добро за Хитлер, зошто не би било добро и...

Уште пред еден месец, „Фокус“ излезе со предлог до ДИК за изгледот на гласачкото ливче, ако само една партија има на него

Поставен нов споменик во Скопје: Пералница за пари! – Да живее...

„Ние како власт сме скромни и никогаш не сме сакале да се позиционираме на постаменти и државни обележија затоа што се уште веруваме дека...

Грујо и соработниците како Али Баба и 40 разбојници!

На вчерашниот отчет во салата „Јане Сандански“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се појави пред публиката, ни помалку ни повеќе туку со точно 40 соработници. Споредбата со легендарниот Али Баба и неговите 40 разбојници беше неизбежена.

Ван Хауте: „За 1000 денари и сендвич“ ја продадовте слободата

По повод Светскиот ден на поезијата, во знак на поддршка за сите оние кои веруваат во слободата и се борат за неа, олеснувачот Питер Ван Хауте во стихови им се обрати на македонските граѓани

ЕКСКЛУЗИВНО: Владата ќе гради камп за гласачи!

Според последните информации што ги добиваме од терен, по скандалот со натрупаните гласачи низ многу адреси низ Скопје, Владата реши да изгради камп за...

Има разлика

Еве како изгледаа поранешните министри за внатрешни работи, Љубе Бошкоски кога влегуваше на распит и Гордана Јанкуловска кога излегуваше од распит. Тој среќен, таа контра-среќна.

Гордана оставена на цедило

Фрагмент од стрипот во „Фокус“ објавен пред 10 месеци

Не само Народна Банка, туку и гувернерот во барокно руво!

Додека чекаме Народна банка да добие нова зграда во барок - стил, еве како би изгледал гувернерот Димитар Богов барокно преслечен.

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ