Поставен нов споменик во Скопје: Пералница за пари! – Да живее...

„Ние како власт сме скромни и никогаш не сме сакале да се позиционираме на постаменти и државни обележија затоа што се уште веруваме дека...

Ван Хауте: „За 1000 денари и сендвич“ ја продадовте слободата

По повод Светскиот ден на поезијата, во знак на поддршка за сите оние кои веруваат во слободата и се борат за неа, олеснувачот Питер Ван Хауте во стихови им се обрати на македонските граѓани

Стрип: Груевски против виртуелниот свет

Стрип од архивите на „Фокус“ од пред минатите предвремени парламентарни избори, кога Груевски исто како и сега бараше минимум 62 пратеници, а и сите анкети говореа дека тоа и ќе го постигне, па и повеќе. На изборите сепак, не стаса до толку пратеници, што во стрипот беше и предвидено.

Стрип: Кој има поголем рејтинг, Грујо или Кајмакоски?

Извадок од стрипот што ќе биде објавен во утрешниот број на неделникот „Фокус“

Стрип: Како Груевски ја искоренува мизеријата во Македонија

Лицата кои што копаат по контејнери со тоа остваруваат дополнителни приходи и следствено - треба да бидат избришани од списокот на невработени!?

Стрип: Претседател на коњ, премиер на магаре

После успехот на акцијата „купи куќа - купи стан“, време е за „купи прле - купи магаре“

„Ослободителната војска на Груевски“ ја презеде одговорноста за нападот во Гошинце

Коминикето е потпишано од извесен командант Тендерими од самонаречената „Ослободителна војска на Груевски“

Премиерот на Македонија, господинот Грујошенко донесе историски успех за ФК Бате...

(Вести од иднината/Македонија, 23.10. 2021 година) – Новиот македонски фудбалски клуб ФК Бате Мијалков е првиот македонски клуб во историјата што ќе игра во Лигата...

IMDB: Листа од 30 најдобри ДПМНЕ филмови на сите времиња!

За сите љубители на добриот филм, ви ја препорачуваме IMDB листата од 30 најдобри ДПМНЕ филмови на сите времиња. 1. ДПМНЕ's eleven 2. Star Wars: Episode...

Одбројувањето почна!

Уште колку денови, часови, минути и секунди останаа?

Италија го има Балотели, Македонија го доби Грујотели

По фудбалскиот натпревар на кој Никола Груевски постигна два гола и асистираше при постигнувањето на другите два, Македонија може да каже дека го доби својот Балотели.

Жална вест

На социјалните мрежи се појави некролог: По долго боледување почина Високото Македонско Реформирано Образование

Андов, Тито и Ѕинго – кога биле млади

Навикнати сме да ги гледаме доајените на македонската политичка сцена, Стојан Андов, Тито Петковски и Љубисав Иванов Ѕинго како зрели политичари, во поодминати години. но, како и сите други луѓе, и тие некогаш биле млади. Па еве како изгледале тројцата пред неколку децении.

ЕКСКЛУЗИВНО: На плацевите од Водно, Мајбах ќе гради фабрика за производство...

По набиената агенда на Премиерот со отварање на чешми, канализиации, тениски играчишта, лименки, пликоа и ред други работи што се за отварање во секоја...

Т’га за 23.000 евра

Изговор некаков как да си метнех и в Скопјето златно пак да си летнех. Уф моите станови ја да си идам, да видам Скопје, барок да видам...

Екстерно тестирање за зачленување во ВМРО-ДПМНЕ!?

Откако наиде на силен отпор кај студентите, владејачката партија реши барем во сопствените редови да го воведе екстерното. Ексклузивно „Фокус“ дојде до прашањата и точните одговори!

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ