Бесплатна легализација на дивоградбите за сиромашните граѓани

Корисниците на социјална и постојана парична помош како и лицата со ниски бруто примања ќе бидат целосно ослободени од трошоците во постапката на легализација на дивоградбите, рече министерот Спасов

Една година од смртта на Роберто Беличанец

Помина една година од смртта на Роберто Беличанец, проминентен аналитичар и колумнист, жесток критичар на состојбите во општеството, но и на сите власти.

Порака на денот: Сакаме аеродром во Битола, за побрзо да се...

Ова е фотографијата што денеска ги обиколи социјалните мрежи - една искрена порака од битолчанец

Гевгелија тапка во место – на местото предвидено за бунари со...

Наместо спроведување на проектот кој беше назначен како еден од приоритетите на Владата и на општината Гевгелија, на ова место може да се види само ледина и самоникната трева, велат од иницијативата „Арсена“

СДСМ: Не е точно дека случајот Македонска банка е застарен!

Одлуката на јавниот обвинител Марко Зврлевски да не отвори постапка за случајот Македонска банка е скандалозна и и е доказ дека во Македонија нема држава, туку сѐ е партија, вели Шилегов

Владата ќе го менува Уставот – бракот да се дефинира како...

Во владиниот предлог има осум точки на кои Владата се фокусирала во предлогот за менување на највисокиот државен акт.

Галерија: Продолжува кампањата на Цивил – СТОП за тортурата

Постојат пријави и информации за случаи на бруталност и тортура од страна на полицијата и затворските установи, појава за која малку се расправа во општеството, вели Џабир Дерала, претседател на Цивил

Искинато македонско знаме се вее во центарот на Прилеп

Законот предвидува дека „грбот и знамето не смеат да се употребуваат ако се дотраени, неуредни, искинати или на друг начин оштетени, или со својот изглед се неподобни за употреба“

Почнуваат рамазанските пости за муслиманските верници

За верниците од исламска вероисповед денеска почнува Светиот месец - Рамазан. Во наредните 30 дена муслиманските верници ќе постат од изгрејсонце до зајдисонце. „Овој месец...

НСДП: Со вакво судство, Груевски може да егзекутира пола држава и...

После долго молчење на јавниот обвинител Марко Зврлевски за мега корупцискиот скандал Македонска банка, во соопштението за јавност повикувајки се на застареност на предметот, тој практично призна дека сепак постои кривично дело, велат од НСДП.

СДСМ: Зврлевски го аболира Груевски!

Оправдувајќи се со застареност, јавниот обвинител призна кривично дело во случајот „Македонска банка“, во којшто е инвилвиран премиерот, сметаат од опозициската партија.

Макстил привремено престана да работи

Паралелно со прекинот на работа на челичарницата поради дефект на електролачната печка, државниот инспекторат за животна средина побарал вонредно мерење на фугитивната прашина во амбиенталниот воздух од страна на акредитирана лабораторија.

Обвинителството нема да отвори кривична постапка за „Македонска банка“

Освен што нема елементи на основано сомнение за извршено кривично дело, настапена е и застареност на кривичното гонење, бидејќи минале повеќе од 10 години од случајот без ниту едно процесно дејство, соопштија од ЈО.

Заев пред Волерс го повторил барањето за техничка влада

Дијалогот меѓу власта и опозиција и судскиот процес меѓу премиерот и опозицискиот лидер биле темите на разговор на средбата меѓу раководството на СДСМ и американскиот амбасадор во земјава.

Груевски преку оглас бара раководители и советници

Од кандидатите се бара да имаат повеќегодишно искуство и соодветно образование за позицијата за која се пријавуваат, како и задолжително познавањето на англискиот јазик, истакна владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Подигнат нов споменик во чест на дупките по патиштата

Граѓанските активисти го изработиле споменикот од искршени и расипани автомобилски делови

СДСМ: 2.000 евра чини квадрат од зградата на новиот водовод

Градоначалникот Коце Трајановски продолжува да се луксузира, вели Манчевски

ТД Ровињ: Македонскиот тутун претставува најважен ориентален тутун во нашето производство

ТДР, водечкиот производител на цигари во Југоисточна Европа, континуирано го проширува своето работење на македонскиот пазар. Во последните три години зголемен е уделот на...

„Народот“ на прво место во популистистичките говори на Никола Груевски

Во настапите на премиерот доминираат термините „народ“ и „СДСМ“, кои одат рака под рака, затоа што нема „народ“ без „непријател на народот“, стои во анализата на НВО Инфоцентарот

Љубчо има совет за Ахмети

Кога Македонија беше пред портите на ЕУ, Албанците не ни сонуваа за кандидатски статус, велат од ВМРО-НП

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ