СДСМ до ВМРО – ДПМНЕ: Престанете со политиканство и лицимерно лицитирање...

Апелираме до ВМРО-ДПМНЕ да престане со политиканство, да престанат лицемерно да лицитираат со датуми за локални избори како да се на лото емисија додека...

Нема притвор за Сеад Кочан, Кривичниот суд го одби предлогот на...

Осомничениот во случајот „Труст“, Сеад Кочан, нема да оди во притвор бидејќи Кривичниот суд денеска информираше дека го одбиле предлогот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). -Во...

Аневски: Можеби се изразив многу во суперлатив за Зврлевски, ама е...

Советот на јавни обвинители денеска го прифати барањето на Владата да биде разрешен републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски, иако претседателот на Советот, Петар Аневски, минатата...

Следува недела на гласање за реформските закони

По велигденското празнување, во деновите што претстојат пратениците со финални чекори пред објавувањето на Извештајот за напредокот на земјата на ЕК на 17 април. Веќе...

Историска победа на македонските одбојкари на Европското првенство

Машкиот национален тим на Македонија во одбојка, ја совлада Белорусија со 3:1 (по сетови 23:25, 25:19, 29:27, 25:20), што е прва победа за „жолто-црвените“...

„Разбуди се!“: Цар Душан по втор пат е шверцуван

Камерите поставени на местото каде што е поставен споменикот сигурно ги снимиле сите активности околу споменикот, велат од здружението

Професорот Андоновски со тридецениската ташна од првиот професорски ден ја прими...

Професорот Венко Андоновски, на денешната свеченост во Собранието каде се доделуваше државната награда „Св. Климент Охридски“, на сцената излезе со ташната страна триесет години,...

Јанева: Пак ќе конкурирам за прв човек на СЈО!

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во денешното интервју за весникот „Независен“ вели дека одново би конкурирала за прв човек на СЈО. - Јас ќе конкурирам доколку...

Грчките медиуми очекуваат позитивен одговор од Заев

Во исчекување на телефонскиот разговор и позитивниот одговор од Заев, е најчестиот коментар, но и наслов во грчките медиуми во однос на евентуалниот договор...

На Мијалков ќе му се суди за изживувањето врз Љубе Бошкоски

Апелацискиот суд Скопје ја прифати жалбата на СЈО на одлуката на Кривичниот суд, со која поранешниот директор на УБК беше изземен од обвинението за...

Ивановски за 24 Вести: Ќе бидам прв меѓу еднаквите

Новито претседател на Уставниот суд Никола Ивановски, во изјава за 24 Вести вели дека новата позиција за него е предизвик, но убедува дека должност...

Столтенберг: Македонија ќе добие покана во НАТО откако ќе го реши...

НАТО ќе испрати покана на Македонија за членство во Алијансата по заеднички договореното решение за спорот за името во рамки на ОН, изјави генералниот...

Во Вардар пронајден човечки леш заглавен меѓу карпи

Во реката Вардар вчера бил пронајден човечки леш, заглавен помеѓиу карпи, информираа од МВР. Според полицијата, вчера околу 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Велес...

Се уште траат преговорите во Брисел: Ќе има ли конечен договор?

Според неофицијалните информации, политичките лидери се согласиле техничка влада да ги спроведе следните избори, но не можат да се договорат кога да се формира.

Судот одлучи Касами да остане претседател на БЕСА

Основниот судот - Скопје 2 го одби барањето на противниците на Биљал Касами за нов привремен лидер на БЕСА да биде впишан Неџмедин Карамани. Поддржувачите...

Вучиќ: Договорот меѓу Скопје и Атина е добра вест за целиот...

Српскиот претседател Александара Вучиќ на прес конференцијата по состанокот на „Балканската четворка“ во Солун со премиерите на Грција, Бугарија и Романија изјави дека во...

Заев ќе му испорача пет барања на Груевски, прво е формирање...

Тој нагласи дека прв услов во преговорите е формирање техничка влада, што ќе спроведе слободни фер и демократски избори. Покрај тоа, бара и одвојување на партијата од државата, регулација на медиумите и правична застапеност на опозицијата на јавниот сервис МРТВ и на останатите медиуми, прецизирање на Избирачкиот список и попис на населението.

Масовна поддршка на граѓанскиот марш во Скопје ФОТО

Овие фотографии сведочат за денешната масовна поддршка на граѓанскиот марш во Скопје, од каде што на Денот на македонското востание беа испратени пораки до актуелната власт,...

Бомба: Од ВМРО-ДПМНЕ ги запишувале сериските броеви на гласачките ливчиња, а...

По паузата на судењето за Титаник, продолжува објавувањето на бомбите, кои како доказен материјал се предложени од СЈО. Во моментот се слушаат телефонски разговори кои...

УЕФА ќе „удри“ по богаташите од Манчестер сити

Европската фудбалска централа (УЕФА) размислува следната година да го остави Манчестер сити надвор од ждребот за Лигата на шампионите, објави англискиот весник „Гардијан“. Според извор...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ