Досега не е закажана нова средба за законот за јавно обвинителство

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел...

Право на глас на косовските избори имаат речиси два милиони лица

 Косовската Централна изборна комисија (ЦИК) ги објави денеска официјалните податоци во врска со вонредните парламентарни избори што ќе се одржат на 6 октомври, според...

Давидовиќ : Обвинителството има цврсти докази за злоупотреба на функција против...

Министерот за здравство и директорот на Фондот за здравствено осигурување вчера заработија кривична пријава поради злоупотреба на нивната положба при продажбата на фирмата Диамед...

Македонските одбојкари пречекани со оркестарот на Џамбо Агушев

Македонската машка одбојкарска репрезентација денеска се врати од Словенија, каде за само неколку поени не успеа да се пласира во осминафиналето на Европското првенство. Одбојкарите...

Иран ќе им дозволи на жените да гледаат меѓународни фудбалски натпревари:...

На иранските жени ќе им биде дозволено да одат на стадиони и да ја гледаат машката фудбалска репрезентација, информира денеска министерот за спорт Масуд...

Заев-Бенгтсон: Поддршка од Шведска за реформските процеси во нашата држава

Кралството Шведска е голем и искрен пријател на Република Северна Македонија и пријателството продолжува да се развива низ меѓусебната соработка на двете држави. Ова...

Прегазен пешак во центарот на Штип

Во Штип денеска повреден е 42-годишен пешак, кој ја преминувал улицата на мостотот кај „Стопанска банка“. Во него удрил џип марка „сузуки“, управуван од...

Давитков не е веќе селектор на македонските кошаркари

Претседателот на Кошаркарската федерација Перо Антиќ, на денешната средба со новинарите откри дека договорот на Јорданчо Давитков како селектор на машката репрезентација е истечен...

Уапсен сибирски шаман кој тргнал да го истера ѓаволот од Путин

Сибирски шаман кој пешки тргна на долг пат до Москва за да го истера ѓаволот од претседателот Владимир Путин е уапсен од руската полиција,...

Кој игра тој и добива

Кој игра тој добива Инстант лотаријата на Државна лотарија во период од неполни 10 години понуди 41 серија лозови со вкупен фонд за добивки од...

Џонсон може повторно да го суспендира Парламентот

Британскиот премиер Борис Џонсон би можел повторно да го суспендира Парламентот, дури и ако британскиот Врховен суд пресуди дека првичното суспендирање е нелегално, се...

Граѓаните ќе треба да дадат 200 денари за да ги заменат...

Јавното сообраќајно претпријатие ги информира граѓаните дека треба да ја заменат персонализираната електронска картичка „Скопска“ на која и е истечен рокот на важност. „Рокот на важност...

ОРКА демантира дека Камчев го финансирал ВМРО: Вакви шпекулации произлегуваат од...

ОРКА Холдинг на Орце Камчев го демaнтира портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, кој денеска го праша опозицискиот лидер Христијан Мицкоски дали Камчев е финансиер...

Русковска го бара кртот кој ги раздава записниците за „Рекет“

Обвинителството за организиран криминал и корупција трага по кртот кој го изнесе во јавност записникот од исказот на бизнисменот Орце Камчев, сведок во истрагата...

Нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и...

Нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул, најавува Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) која денеска, во...

Истражување: Средношколците потврдуваат постоење врсничко насилство, нема механизам за превенција

Вербалното е најчест облик на врсничко насилство во училиштата, а по него следуваат насилството преку социјалните мрежи и физичкото насилство. Речиси сите пријави за...

Германија со парична помош за косовските безбедносни сили

Германската Влада донираше 500.000 евра на косовските безбедносни сили за набавка на медицински материјали и опрема. Договорот за донации беше потпишан во косовското Министерство за...

Германија ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски...

Најмногу фалсификувани алкохолни пијалаци на ЕУ пазарот доаѓаат од Македонија

Царинските служби во Европската Унија спречиле влез на фалсификувани и опасни производи на европскиот пазар во вредност од 740 милиони евра во текот на...

Адријан Гаџа отвори луксузен ресторан: Дојдете ми како гости, заминете си...

Поп пејачот Адријан Гаџа кој беше еден од најпопуларните музичари на нашата сцена од почетокот на 2000-та година, па се до пред неколку години...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ