Карпошани на протест: Паркот не го даваме!

by Фокус 17:53
17:53

Жителите од улицата Букурешка во Тафталиџе 1 денеска пак излегоа на протест против новиот урбанистички план, со кој на местото на паркот во населбата е предвидено да се гради зграда.

Карпошани денеска застанаа во одбрана на урбаниот хорор што и се случува на населбата и порачаа дека нема да дозволот зеленилото да стане стамбен комплекс.

Кон јавниот протест се придружија и деца од населбата кои со транспаренти порачаа дека паркот не го даваат.

Инаку, жителите вчера ги турнаа тарабите со кои беше оградено местото на градење, а на околните дрвја оставија пораки со кои порачуваат надлежните да не градат згради, бидејќи сакаат зеленило.

13220082_10207295868134167_345882654_n

13219668_10207295958936437_1094464928_n

 

Поврзани новости