Кардашијан мора да плати казна од милион долари за рекламирање на криптовалута

by Fokus

Американската ријалити ѕвезда се договори со американската Комисија за хартии од вредност да плати 1,26 милиони долари казни за промовирање на криптовалутата Етериум на Инстаграм минатата година и необјавување дека е платена за тоа.

И покрај фактот што реалити ѕвездата и претприемач не сакаше да ја признае вината, таа се согласи да не промовира криптовалути во следните три години.

Кардашијан, чие богатство се проценува на 1,8 милијарди долари, ја рекламираше криптовалутата Етериум на нејзиниот профил на Инстаграм во јуни 2021 година и изјави дека тоа е маркетинг промоција.

Поврзани новости