Канческа-Милевска се огради од дел од проектот „Скопје 2014“

by fokus 20:52
20:52

Поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милеска, во вечерашната дебата во емисијата „Отворено 24“ рече дека Министерството за култура се јавува како инвеститор само на дел на објектите во „Скопје 2014“, а целиосниот проект бил на владата.

-Проектот „Скопје 2014“ не треба да се идентификува со Министерството за култура. Тој беше дела од владината програма, а министерството се јавува само како инвеститор на дел од објектите, рече Канческа-Милевска.

- Advertisements -

Според неа, таа и Министерството за кулутра биле целосно транспарентни за проектите кои биле во нивна надлежност.

 

Поврзани новости