Кабинетот на Иванов: Жалиме за инцидентот, ама Владата да се запраша зошто беше исвиркана

by fokus 22:13
22:13

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов вечерва соопштија дека жалат за инцидентот во Крушево, но дека тој не бил предизвикан од пораките во говорот на претседателот.

– Петседателот на Република Македонија никогаш не поддржувал инциденти и говор на омраза. Жалиме што денеска владината делегацијата беше исвиркана на одбележувањето на празникот Илинден на Мечкин Камен во Крушево, но сметаме дека тоа на ниту еден начин не беше предизвикано од пораките упатени од претседателот Иванов, пишува во реакцијата на Кабинетот на Иванов.

- Advertisements -

Оттаму и порачуваат на Владата самата да се праша зошто македонскиот народ на тој начин реагира кон владините претставници и, како што се наведува, таа да преземе одговорност зошто народот е поделен и шири говор на омраза кон државните институции и неистомислениците.

Поврзани новости