Јункер побарал наместо Груевски, Иванов да биде поканет на Самитот во Брисел

by Фокус 17:32
17:32

ЕУ и лидерите на балканските земји во недела ќе се состанат и на Самитот во Брисел ќе разговараат за изнаоѓање решенија за напливот на бегалци. За оваа цел, Унијата имала подготвено покана и за македонскиот премиер Никола Груевски, но во последен момент на директно барање на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, поканата е сменета на име на претседателот Ѓорѓе Иванов, пренесува телевизија Телма.

Според високи дипломатски извори на телевизијата, причина за ова е револтот кај првиот човек на Комисијата од одлагањето на роковите за исполнување на обврските од договорот од Пржино.

- Advertisements -

На Самитот ќе присуствуваат лидерите на Австрија, Бугарија, Хрватска, Германија, Грција, Унгарија, Романија и Словенија, како и лидерите на Србија и Македонија.

Поврзани новости