Јотова од Бугарија и Царуха од Грција разговарале за името на Македонија

by fokus 20:03
20:03

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова и грчката заменичка-министерка за Македонија и Тракија, Марија Колиас Царуха денеска во Солун разговарале и за проблемот со името на Македонија.

-Се надеваме на позитивно решение кое не ја засега нашата историја, изјавила по средбата Колиас Царуха.

- Advertisements -

Јотова изразила уверување дека во 2018 година прашањето ќе биде решено со прифатлив компромис за сите земји во регионот.

Поврзани новости