Јапонски министер поднесе оставка поради врски со Црквата

by Fokus

Јапонскиот министер за економија Даиширо Јамагива изјави дека денеска поднел оставка поради врските со Црквата на обединување по серијата критики за контактите на владејачката партија со црквата.

Оставката на министерот Јамагива е дополнителен удар за владата на премиерот Фуми Кишида, која се соочува со проблеми поради блиските врски на партијата со контроверзната Црква на обединување со седиште во Јужна Кореја и атентатот на поранешниот премиер Шинѕо Абе во јули.

Поддршката за владата на Кишида опадна поради нејзиното справување со скандалот и одржувањето на необичен државен погреб на Абе, кој сега се смета за клучна врска меѓу владејачката Либерално-демократска партија и таа црква.

Од 1980-тите, Црквата на обединувањето е обвинета за матни зделки и тактики за регрутирање, вклучително и перење мозок на членовите за да ѝ предадат голем дел од нивниот приход на црквата.

Поврзани новости