Јанша користи тактики на Трамп

by fokus 23:59
23:59

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, чија земја ќе претседава со Европската унија од 1 јули, ја следи тактиката што ја користи поранешниот американски претседател Доналд Трамп како медиумско користење на Твитер како политичка алатка и медиумска критика, пишува Њујорк Тајмс.

Неодамна, шест европски организации за слобода на медиумите ги опишаа неговите постапки како „тактики во стилот на Трамп“.

- Advertisements -

Аналитичарите проценуваат дека Словенија нема да се занимава со вложување напори да ги натера лидерите, како што е унгарскиот премиер Виктор Орбан, да ги почитуваат слободата на медиумите и другите принципи.

Њујорк Тајмс потсетува и на критиките на Јанша испратени преку Твитер откако Советот на Европа објави извештај во кој се осудува „токсичната и непријателска атмосфера“ за словенечките новинари и „неверојатното влошување на слободата на медиумите“.

Јанша тогаш на Твитер го опиша извештајот како „лажни вести“, термин што често го користи Трамп.

Поврзани новости