Јанкулоска: Невина сум, нема да бегам!

by Фокус 13:40
13:40

Ниту едно од кривичните дела кои ми се ставаат на товар не сум го сторила па затоа мојот најголем интерес е оваа постапка да се заврши брзо и непречено, рече поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешната јавна седница во апелација околу барањето на Специјалното јавно обвинителство да и биде изречена мерка притвор.

Јанкулоска, која е обвинета во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности, на јавната седница побара од судот да и ја врати патната исправа, убедувајќи го судот дека нема намера да бега, бидејќи, како што рече, фактите биле на нејзина страна.

- Advertisements -

Јанкулоска во своето обраќање неколку пати се повика на нејзиното искуство и кариера, истакнувајќи дека речиси 20 години работела исклучиво за интересите на Македонија.

Притоа, таа по посомнева во намерите на СЈО, обвинувајќи дека нивна цел е да им се одреди притвор на што поголем број на осомничени од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

В.В.

Поврзани новости