Јанис Бутарис: „Република Македонија“ беше грешка при изразување

by Fokus 09:14
09:14

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис за весникот „Катимерини“  објаснува дека било „грешка при изразување“ кога рекол „Република Македонија“, наместо изразот што Грција го користи за северниот сосед.

Тој упати остри критики до оние кои го обвиниле за национално предавство бидејќи за време на посетата во Скопје го изговорил зборот „Македонија“.

- Advertisements -

 

Поврзани новости