Јанева во Брисел: Нема да нѐ обесхрабрат да ја исполниме мисијата на СЈО

by fokus 18:22
18:22

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешното гостување на работилница во Брисел, посочила дека СЈО се соочува со многу предизвици, но вели дека таа и нејзините соработници нема да се обесхрабрат и да се откажат од мисијата која што им била зададена.

Јанева порача дека СЈО продолжува да работи, водејќи се од принципот на еднаквост на граѓаните пред Уставот и законите.

Специјалната обвинителка во Брисел беше говорник на работилница на тема „ Зајакнување на отпорноста кон корупцијата и заробувањето на државата во Југоисточна Европа “.

Во рамки на посетата на Брисел, покрај учеството на работилницата, Јанева ќе има средби и со членови на Европскиот парламент.

Поврзани новости