Јанчев: ВМРО-ДПМНЕ не прифати да стои на прес конференција заедно со СДСМ, ова е недозволиво

by fokus 20:37
20:37

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев на денешната седница на Советот на општина Кавадарци упати јавна критика до советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои не сакале да застанат на прес конференција заедно со советниците од СДСМ.

-ВМРО-ДПМНЕ не прифати да стои на прес конференцијата за две години од градоначалничкиот и советнички мандат, заедно со советниците од СДСМ. СДСМ немаа никаква забелешка да стојат на пресот, благодарност до вас. Негативна критика до мојата партија, недозволиво е тоа да оди на лична база и на суета. Не напаѓам никого, сакам нивната свест да се дигне на повисоко ниво. Јас сакам да повикам, секој граѓанин будно да ги следи однесувањата на сите политички фунцкионери и да пази за кого ќе гласа. Јас се надевам ќе имаат можност да се искоригираат, и ако ништо друго, мојата партија ВМРО-ДПМНЕ да стане партија за народот, а не партија водена од лични интереси. Како градоначлник не се оградувам од ВМРО-ДПМНЕ, но нема да дозволам затоа што сум од ВМРО-ДПМНЕ, да има штети на било која населба, рече Јанчев.

- Advertising -

Тој додаде дека советниците од ВМРО-ДПМНЕ предвреме ја напуштиле седницата на Советот за да не гласаат за одредени точки на дневниот ред кои се во интерес на граѓаните, бидејќи имале несогласувања во сопствената коалиција.

Поврзани новости