Извлечен голем брод за крстарење кој се насука на Гренланд

by Fokus

Луксузниот брод за крстарење, кој оваа недела се насука на оддалечен дел на Гренланд со 206 луѓе, е ослободен со брод, изјави портпаролот на данските вооружени сили.

Бродот за крстарење Ocean Explorer од понеделникот е заглавен во кал и тиња во Националниот парк Алпефјорд, на околу 1.400 километри североисточно од главниот град на Гренланд Нук. Данските вооружени сили и операторот на крстаречки брод соопштија дека нема повредени меѓу патниците или членовите на екипажот.

Поврзани новости