Израел изврши воздушен напад врз Газа

by Фокус

Израелската војска изврши воздушен напад врз Појасот Газа во текот на ноќта неколку часа откако пресретна ракета истрелана од областа и по апелот на САД до сите страни да се воздржат од натамошно насилство во Израел и окупираниот Западен Брег.

Војската соопшти дека нејзините воздушни напади биле насочени кон локациите за производство на ракети и оружје што ги користи Хамас, пренесува „Ројтерс“.

Засега нема извештаи за евентуални жртви.

Поврзани новости