Иванов телефонски се слушнал со Меркел

by Фокус 15:30
15:30

Шефот на државата, Ѓорге Иванов денеска оствари телефонски разговор со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел, информираа преку соопштение од кабинетот на претседателот.

 – Двајцата соговорници разменија мислења околу последните случувања и состојби со мигрантската и бегалската криза по одлуката за затворање на Балканскиот коридор. Претседателот Иванов ја информираше германската канцеларка за инцидентот што се случи на 14 март, 2016 година на јужната гранична линија и обидот за влез на неконтролиран број мигранти и странски државјани на територијата на Република Македонија – се наведува во соопштението.

Од Кабинетот информираат дека двајцата соговорници го осудиле инцидентот, при што канцеларката Меркел изразила поддршка на борбата против илегална миграција и се согласила дека мигрантите и бегалците мора да го напуштат импровизираниот камп во Идомени.

– Во тој контекст, Меркел истакна дека мора да престанат обидите за илегално минување на  границата, како и поттикнувањето на илегалната миграција. Претседателот Иванов ја информираше канцеларката Меркел дека македонските безбедносни сили спроведоа навремена, успешна и одговорна реакција без употреба на сила и побара итен прекин на практиката на носење дополнителен број мигранти кои би поставувале кампови на самата гранична линија на Македонија – се наведува понатаму во соопштението.

Според Иванов, Македонија и понатаму ќе ги презема сите мерки и активности за да превенира евентуални повторни обиди за илегален влез.

– Со цел успешно справување со заканите од илегална миграција, претседателот Иванов го реафирмираше барањето за поголема политичка поддршка од ЕУ, за поголема логистичка помош од Европската комисија, како и барањето на опрема за заштита на границата и за регистрација на мигранти. Воедно, македонскиот претседател ја истакна потребата од зголемување на заедничката соработка меѓу разузнавачките служби за заканите и ризиците, преку дозволен пристап на земјите кои се дел од транзитниот коридор до збирките на податоци на телата на Унијата – се наведува во соопштението.

Поврзани новости