Иванов: СДСМ се многу искрени, дури и својот лидер Заев го третираат како криминалец

by Fokus 14:38
14:38

Тврдењето на г. Костадин Костадинов, пратеник на СДСМ, дека претседателот Иванов ги блокира назначувањата на амбасадорите на Република Македонија е голема лага и  манипулација, со цел дефокусирање на јавноста и обид за вршење притисок врз македонскиот претседател, поради неговиот став за Законот за ратификација на Спогодбата со Грција, реагираа од кабинетот на шефот на државата. 

 „Доколку политичката партија СДСМ има забелешки за постапката и процедурите за именување на амбасадори, ја упатуваме на одговори во Кабинетот на министерот за надворешни работи. Ја информираме јавноста дека за сите предлог-кандидати за амбасадори, за кои претходно е постигната согласност со Министерството за надворешни работи, постапките за нивно именување се во тек. Согласно законските процедури, за дел од прифатените и усогласени предлози, постапките за нивно именување се завршени и дипломатите се веќе упатени на извршување на амбасадорската должност.

- Advertisements -

 Од таму додаваат дека за изјавата на  Костадинов дека „претседателот Иванов дејствува само кога треба да аболицира криминалци“, потсетуваат дека на таа листа на помилувани се наоѓа и Зоран Заев, кој е помилуван два пати, а претходно и аболициран од поранешниот претседател Црвенковски.

„Благодариме на искреноста на политичката партија СДСМ што својот лидер го третира како криминалец. За нас е нејасно, како може политичката партија СДСМ во денешните три јавни настапи со обвинувања кон претседателот Иванов, ниту еднаш да го напише или спомене уставното име на нашата држава, Република Македонија – се наведува во соопштението. 

Поврзани новости