Иванов на самит во Загреб

by Фокус 11:23
11:23

Претседателот Ѓорге Иванов ќе учествува на вонредниот самит на претседатели на „Процесот Брдо – Бриони“, кој се одржува во Загреб.

Од неговиот кабинет соопштија дека тој ќе се обрати на пленарниот состанок насловен како „Дијалогот ЈИЕ – ЕУ – САД“ и ќе учествува на работниот ручек на земјите-членки и ќе оствари серија на средби.

- Advertisements -

На самитот, ќе учествуваат претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, претседателот на Австрија, Хајнц Фишер, претседателите на Хрватска, Словенија, Црна Гора, Србија, Албанија…

Поврзани новости