Иванов му порачал на Туск дека нема да дозволи изградба на бегалски кампови во Македонија

by Фокус 20:16
20:16

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, при денешната посета на Македонија се сретна со претседателот Ѓорѓе Иванов. На средбата се разговарало за справување со бегалската криза, а македонскиот претседател повторил дека на територијата на Република Македонија нема да се дозволи да се градат бегалски кампови, информираа од Кабинетот на Иванов.

-Немаме никаков интерес целиот товар да падне само на Грција, но нема да дозволиме да се реализираат еднострани решенија што ќе бидат на наша штета, му рекол Иванов на Туск.

- Advertisements -

Високиот функционер од Брисел бил запознаен и дека се зголемуваат обидите за насилно влегување на бегалци во Македонија, се употребуваат фалсификувани пасоши и документи на ФРОНТЕКС, се зголемува насилството врз безбедносните сили и се доведува во прашање не само националната безбедност, туку и регионалната стабилност.

Поврзани новости