Иванов ќе се сретне со Вучиќ во Белград

by fokus 10:55
10:55

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Белград ќе одржи средба со новиот српски претседател Александар Вучиќ.

Иванов вчера присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на Вучиќ, каде присуствуваа околу пет илјади гости, меѓу кои и премиери, министри, претставници на дипломатскиот кор од регионот, Европа и светот.

Меѓу присутните беше и еврокомесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан како и заменик-помошникот на државниот секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот Хојт Ји.

Поврзани новости