Иванов: Како претседател можам да дојдам и до тајните информации на СЈО

by Фокус 15:57
15:57

На заедничкото интервју на претседателот Ѓорѓе Иванов со уредниците на неколку телевизии кое предмалку заврши, тој беше прашан и како успеал да дојде до информации од предистражните постапки на Специјалното јавно обвинителство, кои се тајни.

-Во Кабинетот има оддел за помилување кој има пристап до сите институции. Претседателот на државата има начин да дојде до сите информации во државата, рече Иванов.

- Advertisements -

Претходно денеска на прес конференцијата на СЈО, обвинителката Ленче Ристоска рече дека и ним не им е јасно како податоците завршиле кај претседателот, бидејќи голем број од лицата кои ги аболицираше никогаш не се јавно споменати.

Поврзани новости