Иванов ја повлече аболицијата за 22 од вкупно 54 лица

by Фокус 15:51
15:51

Претседателот на државата Ѓорге Иванов ја повлече аболицијата за 22 од вкупно 54 лица, колку што аболираше пред еден месец со цел, како што најави, национално помирување и окончување на кризата.

Тој истакна дека и другите аболирани може да ја искористат законската можност да побараат повлекување на одлуката за аболиција, но не кажа по кој критериум ја повлекол аболицијата токму за овие 22 лица.

- Advertisements -

Ова следува по жестокиот притисок од домашната опозиција и меѓународната заедница за повлекување на аболицијата, а таква законска можност му обезбедија владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Поврзани новости