Италијански семејства на починати од корона бараат од државата отштета од 100 милиони евра

by fokus 16:11
16:11

Петстотини семејства на жртви на пандемијата на коронавирус ќе поднесат приватни тужби против италијанската држава и ќе бараат 100 милиони евра поради сериозни пропусти во управувањето со кризата, објавија денеска медиумите.

Тужби ќе бидат поднесени против италијанскиот премиер Џузепе Конте, министерот за здравство Роберт Сперанца и Атилио Фонтана, претседател на Ломбардија, покраината што беше најлошо погодена за време на пандемијата, со речиси 25.000 смртни случаи од вкупно 70.000 починати во Италија од февруари досега.

- Advertisements -

Овие приватни тужби доаѓаат по околу триста кривични пријави, наведува здружението „Осудуваме“, кое ги обединува членовите на семејствата на жртвите и ги иницира судските процеси.

Тужбите беа поднесени во последните месеци главно во Државното правобранителство во Бергамо, во северниот дел на Италија.

Државното правобранителство спроведува неколку одделни истраги поврзани со трагедијата.

Поврзани новости