Италија ги прекинува сите летови до Кина, регистрирани првите два случаи на коронавирусот

by fokus 08:33
08:33

Премиерот на Италија Џузепе Конте синоќа објави дека се регистрирани првите два случаи на новиот коронавирус во земјата и оти Италија ги прекинува сите летови до и од Кина.

Конте рече дека Италија е првата европска земја што донесе одлука да ги прекине летовите „поради претпазливост“.

- Advertising -

– Како и во другите земји, имаме два потврдени случаи на коронавирусот. Се работи за двајца кинески туристи кои пристигнале пред неколку дена, информира Конте на прес-конференција.

СЗО синоќа прогласи глобална вонредна ситуација поради новиот коронавирус.

Поврзани новости