Исчезнатото девојче од Грција пронајдено мртво и со убодни рани во вратот

by Fokus

Единаесетгодишното девојче кое исчезна во Грција, пронајдена е мртва со убодни рани во вратот, пренесуваат грчките медиуми.

Како што се наведува, роднина на девојчето го признал делото.

Василики Николопулу исчезнала вчера од областа Миртија во Пиргос, а денеска била пронајдена во областа Катарача со убодни рани на вратот. Исчезнувањето на девојчето го пријавила нејзината мајка и беше активиран Amber alert со предупредување дека се смета дека девојчето е во животна опасност.

Во полициска станица бил донесен и вујкото на детето, кој на рочиштето признал дека го убил детето.

Службениците за обезбедување на Пиргос на снимката од надзорните камери виделе дека девојчето влегло во автомобилот на нејзиниот вујко и дека заедно ја напуштиле Миртија. Тој наводно ја прободел со шрафцигер во вратот.

Инаку, според грчките медиуми вујкото и претходно бил обвинет за силување малолетничка.

Поврзани новости