Илјадници граѓани се собираат пред Владата

by Фокус 12:43
12:43

Илјадници граѓани во моментот се упатуваат кон Владата, каде што треба да започне собирот организиран под мотото „Граѓаните за Македонија, доаѓаме“, организиран од граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, Социјалдемократски сојуз.

На протестниот собир пред владата на Република Македонија се очекуваат десетици илјади граѓани од цела Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев повика на мирен и ненасилен протест се до оставка на владата.

- Advertisements -

vlada1 vlada2

vlada3

vlada5

 

Поврзани новости