И кај 16 годишно девојче најдена бактеријата листерија

by Фокус

Бактеријата листерија е пронајдено и кај 16 годишно девојче од Неготино кое лежи на скопската Клиника за инфективни болести поради менингит, соопштија денеска од Комисијата за заразни болести.

Ова е десетти случај на листерија во државава од јуни, а досега четворица пациенти починаа.

Поврзани новости