И Град Скопје се подготвува за пречекот на српскиот патријарх Порфириј

by fokus 19:05
19:05

Денеска Град Скопје го уредува просторот кај Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во пресрет на утрешниот празник Св. Кирил и Методиј.

Утре во Соборниот храм заедничка литургија ќе одржат архиепископот Стефан и српскиот патријарх Порфириј.

Во пресрет на утрешниот празник, екипите на ЈП „Улици и патишта“ деновиве работат на средување на просторот кај Соборниот храм „Св. Климент Охридски“. Во рамките на овие активности, на околните сообраќајници и крстосници, како и на тротоарите во близина извршена е санација на оштетувањата на коловозите, обновена е хоризонталната сообраќајна сигнализација со ноќно бележење, поставени се нови заштитни столчиња, а санирани се и оштетените столпчиња, велат од Град Скопје.

Поврзани новости