И аплаудирам на Македонија за отпорот кон руското злонамерно влијание, порача Матис на средбата со Шекеринска

by fokus 10:26
10:26

Морам да и аплаудирам на Македонија за отпорот кон руското злонамерно влијание на Балканот и го поздравувам вашето лидерство со кое давате пример во регинот, порача министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис на средбата во Пентагон со македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска.

Краткиот говор е објавен во видео на официјалниот твитер профил на Министерството за одбрана на САД. Како што стои во објавата Матис ја пречекал Шекеринска во Пентагон со почесен кордон и ја пофалил поддршката што Македонија им ја дава на НАТО мисиите.

- Advertisements -

Шекеринска од своја страна ги нагласила аспирациите на Македонија кон НАТО.

-Дозволете ми да ве уверам дека Македонија е спремна да стане членка на НАТО сојузот. Многу брзо закрепнавме од нашата политичка криза и после силниот реформски чекор на нас се гледа како извор на надеж во Балканот – рече Шекеринска.

Поврзани новости