И Амди Бајрам влегува во владата, ќе добие директорски места

by Фокус 14:26
14:26

Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, ќе стане дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ, потврди предмалку премиерот Зоран Заев.

-Постигнат е договор со БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Амди Бајрам, кој делуваше независно изминативе месеци – рече Заев, додавајќи дека Бајрам нема да добие министерски места, туку, како што рече, одговорност на други позиции.

Инаку, тој долги години беше дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, но и сврте грб на партијата по поразот на локалните избори, по што почна да делува како независен пратеник и сега и се приклучува на владата на Заев.

Поврзани новости