Хрватска ја елиминираше Англија и ќе игра финале на Светското првенство

by fokus

Фудбалската репрезентација на Хрватска вечерва ја совлада репрезентацијата на Англија во полуфиналето на Светското првенство кое се игра во Русија.

Хрватите по продолженијата ја победија Англија со 2-1, иако први примија гол во првото полувреме.

Ова е прв пат хрватската репрезентација да се пласира во финале на Светско првенство, каде ја чека Франција.

Поврзани новости