Хојт Ји: Иванов знае дека од него се очекува да му го даде мандатот на Заев

by fokus 10:32
10:32

Во интервју за сајтот „Балкан инсајт“ американскиот дипломат Хојт Ји, кој деновиве е во посета на Балканот изјави дека верува дека претседателот Ѓорге Иванов ќе ја направи „вистинската работа“ и ќе му даде шанса на лидерот на СДСМ Зоран Заев да формира влада.

„Претседателот, со кого се сретнав и остварив многу добар разговор, ги разбира нашите очекувања. Ние очекуваме владата, претседателот, да го направат она што е потребно за да се задоволат демократските норми“, изјави Ји во интевјуто.

- Advertisements -

„Ние веруваме дека треба да биде доделен мандатот на онаа коалиција која има мнозинство во парламентот, за да се формира влада и да се започне со остварување на оние реформи кои се потребни за Македонија да се придвижи нанапред на демократскиот пат“, додаде Ји.

 

Поврзани новости