Хан: Важно е дека граѓаните можат слободно да гласаат на изборите

by fokus 12:44
12:44

Во престрет на утрешната посета на Македонија, еврокомесарот Јоханес Хан во соопштение преку Европската комисија вели дека е важно што условите за одржување на веродостојни избори во земјата се исполнети.

-Договорот постигнат минатото лето од страна на сите главни политички партии и поставување на датумот на изборите за овој декември е добар чекор. Сепак, ова е само почеток. Важно е дека условите на веродостојни избори се целосно исполнети и дека граѓаните можат слободно да учествуваат на истите, вели комесарот Хан.

- Advertisements -

Хан вели дека на средбите во Македонија ќе се инсистира да се забрза имплементацијата на Итните реформски приоритети во законот.

-Сето ова е клучно за земјата да направи одржлив напредок на својот пат кон Европската унија. А, исто така, со нетрпение очекуваме да слушнеме од специјалниот обвинител за тоа како нејзината работа напредува и за предизвиците со кои таа се соочува, додава Хан.

Поврзани новости