По неуспешните преговори кои траеја повеќе од 7 часа, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, изјави дека денеска сфатил дека невозможно е да дојде до договор меѓу лидерите на четирите најголеми политички партии.

-Државата е во многу лоша состојба, додаде комесарот за проширување на Европската унија, под чие покровителство се одржаа денешните преговори.

Тој најави дека уште еднаш ќе дојде во Македонија и рече дека се надева дека трите политички партии ќе се држат до Договорот од Пржино.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.