Хан и портпаролот на унгарската Влада си разменија твитови за азилот на Груевски

by fokus

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и портпаролот на унгарската Влада, Золтан Ковач, си разменија денеска зборови на социјалната мрежа поврзани со одобрениот азил за Груевски.

Хан побара објаснување од унгарската Влада за доделување на политичкиот азил на Никола Груевски. На неговото „барање“ му одговори Ковач кој му напиша да почне да го чита неговиот извештај од март 2018 година за Македонија во кој што тој навел „ризик од политичко влијание на судството“.

Фото: ТВ21

Поврзани новости