Хан: Ако се повторат случувањата во Собранието ќе биде загрозена европската перспектива на Македонија

by fokus 14:08
14:08

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за австриски Стандард вели дека не очекувал таков напад во македонското Собрание, но, како што вели, нештата за жал некогаш тргнуваат и наопаку.

Но, додава Хан, доколку тоа создава впечаток дека земјата сега автоматски ќе биде исфрлена од процесот на придружување, одговорот е „Не“.

„Во парламентот беа нападнати оние кои се залагаат за европскиот процес. Ќе биде неправедно сега да кажеме, со тоа заврши перспективата за придружување. Напротив, се надевам дека случувањата ќе бидат аларм за будење. Доколку се повторат, тогаш ќе биде загрозена европската перспектива. Демократијата значи и промени. Доколку демократскиот процес и натаму се попречува, ние нема да можеме да го одржиме нашето ветување за почеток на преговорите за придружување“, вели Хан во интервју за Стандард.

Поврзани новости