Хамас ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Рафа

by Fokus

Палестинското исламистичко движење Хамас ја поздрави денешната одлука на Меѓународниот суд на правдата да му наложи на Израел веднаш да ја прекине воената офанзива во градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа.

Сепак, Хамас оцени дека тоа не е доволно и бара запирање на израелската офанзива во целиот Појас Газа, пренесуваат агенциите.

Покрај тоа, Хамас го повика Советот за безбедност на ОН да ја спроведе одлуката на Меѓународниот суд на правдата (МСП).

Палестинската управа, која владее со делови од другата палестинска територија на окупираниот Западен Брег, ја поздрави одлуката на МСП, велејќи дека таа претставува меѓународен консензус за ставање крај на војната во Појасот Газа, изјави портпаролот на палестинскиот претседател Набил Абу Рудеин.

Поврзани новости