Гутереш: Светот е на работ на бездна поради климатските промени

by fokus 18:27
18:27

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот е „на работ на бездна“ поради климатските промени и оти е неопходно да се преземат големи чекори за да се избегне катастрофа.

На виртуелниот самит за климатски промени, чиј домаќин е американскиот претседател Џозеф Бајден, Гутереш ги повика светските лидери до 2050 година да формираат глобална коалиција, која ќе работи на постигнување нето нула емисии на јаглерод.

- Advertisements -

Тој изјави дека земјите ширум светот мора да ги укинат субвенциите за фосилни горива, да ги зголемат инвестициите во обновлива енергија и зелена инфраструктура и да престанат со изградбата на нови електрани на јаглен.

Гутереш ги повика богатите земји постепено да го намалуваат јаглеродот до 2030 година, а другите до 2040 година

Поврзани новости