Гутереш: Договорот за името е историски, да се спроведе до крај

by Фокус 14:55
14:55

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, преку Твитер го поздрави договорот за името меѓу Македонија и Грција потпишан вчера во Преспа, оценувајќи дека станува збор за историски договор.

„Ги охрабрувам двете влади да ја продолжат нивната силна заложба за ратификација и спроведување на договорот. ОН се обврзуваат да ги поддржат нивните напори“, напиша Гутереш.

- Advertisements -

Поврзани новости