Груевски: Заев сака да дојде на власт без поддршка од народот

by Фокус 13:37
13:37

Зоран Заев има цел да дојде на власт без поддршка на мнозинството граѓани на Македонија, изајви денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

– Додека стојам нема да ти го дозволам тоа, ни јас ни народот. И самиот си свесен дека народот сака да заврши кризата, престани да ги организираш хулиганите да го реметат мирот на гражѓаните. Собери еднаш храброст и излези да се соочиш со народот на избори, на фер и демократски избори. Доста бараш изговори – порача Груевски.

Тој додаде дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за општо помилување не е во согласност со неговите заложби и тоа, според него, му помага само на СДСМ.

– Оној што направил криминал треба да одговара. Никој во ВМРО-ДПМНЕ не се чувствува виновен и оттука никој од нас не сакаше да има прекин на постапките за кои Иванов донесе одлука – нагласи лидерот на ДПМНЕ.

Поврзани новости