Груевски: Заев е дел од поголемо сценаријо за редефинирање на Македонија

by Фокус 20:34
20:34

 

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е дел од многу поголемо сценаријо со закрвување, слабеење и редефинирање на државата, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на митингот во Аеродром.

-Заев си го соопштува планот – редефинирање на државата. Најпрво отворање на Уставот, правење на некој нов рамковен договор, воведување на двојазичност на цела територија, а потоа чекор по чекор создавање на кантони по примерот на Швајцарија. Кантони се држави во држави, кои во скеој момент со референдум имаат право на отцепување. Тоа ли го сакаме, да дојде ситуација после 5-10 години некој кантон да се отцепи? – рече Груевски.

- Advertisements -

 

Поврзани новости