Груевски за набавката на мерцедесот од 580.000 евра: И општина Новаци на ист начин набави автомобил

by fokus 13:49
13:49

Поранешиот премиер Никола Груевски на денешното рочиште за случајот „Тенк“ побара од судот како доказ да ги прифати и документите за набавка на службен автомобил во Општина Новаци.

Според Груевски и овој автомобил бил набавен на ист начин како мерцедесот, за што нему му се суди.

- Advertisements -

-Сакам да истакнам дека немаме намера да го одолговлекуваме рочиштето. Барањето да го дозволите доказот за набавка на автомобилот од страна на општина Новаци е со иста цел, односно да се докаже дека не постоело фаворизирање на компанија, рече Груевски.

На прашање на судијката Добрила Кацарска каде е писменото известување од општината за овој доказ, адвокатката истакна дека не го добила официјално, по што судијката заклучи дека некој и го дал на рака и искоментира дека сега и е јасно се.

Обвинителот Стевче Донев истакна дека доказот не е стекнат на законски начин и побара истиот да не се изведува.

В.В.

Поврзани новости