Груевски вели дека трпението му се ближи кон крај

by Фокус 21:03
21:03

Некој се обидува да ја киднапира државата и да ја држи во заложништво. Нашето трпение се ближи кон крајот.  Ова мора да се истражи до крај, и сите виновници да одговараат пред законот, предупреди денеска македонскиот премиер Никола Груевски во писмената изјава за таканаречената „Фабрика за афери“.

-Македонија е заложник на лудилото на неколку луѓе од опозицијата кои загушени во сопствената криминогеност и под притисок на сопствениот неуспех, прават постапки кои се очајни. Ако до пред некој ден мислевме дека опозицијата го допрела дното, сега е дефинитивно дека го пробија и дното. Ова мора да се истражи до крај, и сите виновници да одговараат пред законот, се вели во изјавата на Груевски.

- Advertisements -

Тој додава дека станува збор за класично антидржавно однесување против Република Македонија, кое не можело да се оправда со невешти изјави и интервјуа на лица од опозицијата кои служеле само за прикажување на лажна самодоверба и смета дека целата афера користи за продолжување на симулираната агонија и деструкција, чија главна цел е одложување на изборите.

Поврзани новости