Груевски: Специјалните обвинители се влезени во филм на големи ѕвезди

by fokus 21:14
21:14

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вториот дел од мега-интервјуто за телеграф.мк зборуваше за Специјалното јавно обвинителство, за кое вели дека дејствува како партиски разгранок на СДСМ.

-Прес-конференциите на СЈО личат на политички настапи, со огромна доза театар, без докази, со однапред подготвени флоскули од нивна страна, веќе се прогласени за виновни луѓе за кои воопшто нема покренато ниту обвинение, а уште помалку да се изјаснил судот. – рече Груевски.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Експремиерот за повеќето од обвинителите рече дека се однесувале како да се филмски звезди, а не знаеле да се носат со нивната улога. Груевски се пожали и дека активности на СЈО биле апсолутно селективни и се насочени единствено кон една политичка партија, кон раководството на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече и дека имал сознанија дека платите на јавните обвинители  се движеле од 2.500 до 3.000 евра и тие во немоќ да му помогнат на СДСМ преку оцрнување на власта ја издевалвирале институцијата СЈО.

Поврзани новости