Груевски се пожали на селективна правда

by Fokus 12:18
12:18

Откако денеска екс премиерот Никола Груевски се појави во Кривичниот суд каде што требаше да му се суди како обвинет во два предмети на СЈО, тој по одложувањето на рочиштата се пожали на селективна правда.

Реагираше дека за него и за останатите обвинети во случаите на СЈО  се закажувале дури по две рочишта на ден, а додека за обвинетиот премиер Зоран Заев, рочиштето за случајот „Поткуп“ се одложува со месеци.

„Очигледно дека станува збор за селективна правда бидејќи за нас има по две рочишта на ден и тоа се со цел по цел ден да не држат во судница и со тенденција што е можно побрзо да не осудат, а рочиштата на Заев се одлагаат до бескрај – истакна Груевски.

В.В.

 

Поврзани новости